ABD’den Türkiye’ye yaptırım sinyaliyle ilgili net mesaj

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, Washington’un yabancı finans kuruluşlarını yaptırımlarla vurma tehdidinin Rusya ile Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kazakistan gibi ülkeler arasındaki finansal akışlarda önemli bir fark yarattığını söyledi.

Adeyemo, Reuters ile yaptığı söyleşide, ABD Hazine Bakanlığı’nın elindeki verilerin -finans kuruluşlarından gelen raporlar da dahil olmak üzere Washington’un Aralık ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle uygulanan Batı yaptırımlarını delmesine yardımcı olan üçüncü ülkelerdeki finans kuruluşlarını yaptırımlarla tehdit eden bir kararname yayınlamasının ardından fon hareketlerinde bir düşüş olduğunu gösterdiğini söyledi.

Adeyemo, “Görebildiğim verilerde, işlemler olan finansal akışlar açısından önemli bir fark gördüm… potansiyel olarak kurumlar tarafından engelleniyor” dedi.

ABD’li yetkili, “Bunu kurumlardaki bazı gözlemcilerden de duydum… Rusya ile herhangi bir iş yapma konusunda daha temkinli bir yaklaşım sergiliyorlar ki bu tam da bizim istediğimiz şeydi” ifadesini kullandı.

Reuters’in geçen hafta konuyla ilgili yedi kaynağa dayandırdığı haberine göre, ABD’nin Rusya ile iş yapan finans şirketlerini yaptırımlarla vurma tehdidi Türk-Rus ticaretini soğuttu ve hem ithal petrol hem de Türk ihracatına yönelik bazı ödemeleri aksattı ya da yavaşlattı.

Kaynaklar, kararnamenin açıkça enerjiyi hedef almadığını ancak Türkiye’nin Rus ham petrolü için yaptığı bazı ödemelerin yanı sıra Rusya’nın daha geniş bir yelpazedeki Türk ihracatları için yaptığı ödemeleri de zorlaştırdığını söyledi.

TÜRKİYE VE ÇİN’İ HEDEF ALDI

Washington ve müttefikleri, iki yıl önce Ukrayna’yı işgali nedeniyle Moskova’ya binlerce yaptırım uyguladı ve o zamandan beri Rusya’nın önlemleri aşmasını engellemeye çalışıyor.

ABD, şirketleri Moskova’nın yaptırımları delmesine yardımcı olmamaları konusunda defalarca uyardı ve Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye ve Çin’deki firmaları hedef aldı.

Üst düzey ABD’li yetkililer de Türkiye, BAE ve diğer ülkelere giderek şirketlerin ABD yaptırımlarına tabi kuruluşlarla iş yapmaları halinde G7 pazarlarına erişimlerini kaybedebilecekleri uyarısında bulundu.

“İKİNCİL YAPTIRIMLAR ETKİLİ OLDU”

Adeyemo, Washington’un ikincil yaptırımları ilk kez kullanacağını söylemesi nedeniyle banka uyum departmanlarının yürütme emrini ciddiye aldığını söyledi. İkincil yaptırımlar, halihazırda ABD yaptırımları altında olanlarla iş yapan yabancı kişi ya da şirketleri hedef alıyor.

“Kısa süre sonra, CEO’larından aşağıya doğru, ‘dolara erişimimizi sürdürmek için ne yapabiliriz’ diye bizimle toplantı talep etmeye başladılar. Ve bunlar… odak noktasında olduklarını bilen ve doğru tarafta olduklarından emin olmak isteyen büyük bankalardı. Çünkü sonuçta onlar için, Rusya ile bir miktar iş yapıyor olsalar bile, bu ABD ile yaptıkları iş miktarı ya da dolarla yaptıkları işle kıyaslandığında önemsiz kalıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x