Kızıl Goncalar dizisi yapımcısı isyan etti

Fox Tv’nin heyecanla beklenen dizisi Kızıl Goncalar ilk iki bölümüyle sosyal medyayı salladı. Birinci bölümünde tepkilerin hedefi olan dizi ikinci bölümüyle de alkış topladı. Faniler adlı hayali bir tarikatın hikâyesini anlatan Kızıl Goncalar dizisinin çekim izinleri iptal edilmiş ve seti ikinci kez durdurulmuştu. RTÜK tarafından inceleme altına alınan diziye bir engel de Aile Bakanlığı’ndan gelmiş ve Okmeydanı Darülaceze’deki çekim izinleri iptal edilmişti.

ÖDEDİKLERİ KİRAYI AÇIKLADI

Tüm bu gelişmelerin ardından dizinin yapımcısı Faruk Turgut sosyal medya üzerinden isyan etti. Turgut; ‘Kızıl Goncalar Darülaceze kurumumun çekim iznini iptal gerekçesini, kamuoyunun takdirine sunuyorum. Bu mekana ayda 200.000 lira ödeyerek çekim yaptığımızı belirtmek isterim’ açıklamasını yaptı ve kurum kararını paylaştı.

Turgut sözlerine; ‘Biz her koşulda mekan bulup çekimlerimize devam ederiz de, bizle birlikte keyifli zaman geçiren Darülaceze sakinlerine yazık oldu’ diyerek devam etti.

Faruk Turgut, “Bize savaş açtılar ama sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

“YILMAYACAĞIZ”

Diziye yönelik engellemelerin kendisini motive ettiğini söyleyen Turgut sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu durum beni motive ediyor. Olacakları hesaplayarak yola çıktım. Yılmayacağız ve mücadeleye devam edeceğiz. Zaten korkuyla veya tehditle yılacak bir adam değilim. Eğer korkak olsaydım bu işleri yapmazdım. İnsanları uyutan diziler çeker, suya sabuna dokunmadan bu mesleği yapabilirdim. Ama karakterime yakışmazdı.

Gerçeklerin konuşulması gerektiğini ve karakterlerin Türkiye sosyolojisine uygun yaratıldığını dile getiren Turgut şu yorumu yaptı:

Türkiye sosyolojisine objektif bir şekilde ayna tutmaya çalışıyorum. Gerçekler konuşulmalı, bunları yok sayarak bir yere varamayız. Ama biz de maalesef gerçekler halının altına süpürülüyor. Böyle bir sorunumuz var. Ben bu ülkenin birliğine, beraberliğine ve düzenine olumsuz bir şey gelsin diye iş yapmıyorum. Yanımda 600 kişi çalışıyor. Ben enayi miyim başımı belaya sokacak bir iş yapayım? Toplumdaki abuk subuk kutuplaşmanın ve birbirini yok saymanın bitmesini istiyorum. İnsanlar birbirinin kılığına kıyafetine değil vicdanına ve aklına baksın istiyorum.

KIZIL GONCALAR DİZİSİ NE ANLATIYOR

Kızıl Goncalar, seküler bir Atatürkçü olan Levent (Özcan Deniz) ve mutaassıp bir tarikatın içinde yaşayan Meryem’in (Özgü Namal) kaderlerinin kesişmesini konu alırken, inanç ve fikir ayrılıklarına rağmen “evlat” söz konusu olduğunda anneliğin/babalığın birleştirici gücüne dikkat çekiyor.

Kızıl Goncalar’ın yapımcılığını Faruk Turgut üstlenirken, senaristliğini Şükrü Necati Şahin yapıyor. Dizinin başrolünde Özcan Deniz ve Özgü Namal yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x