Yatırımcı seferinde sıra Körfez’de

Önceki gün Fransa’da Türkiye’nin ekonomi politikalarını anlatan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Fransa-Almanya Forumu’nda 70 civarında firmanın CEO-CFO’suna (üst yönetici-mali işler direktörü) Türkiye’deki yatırım fırsatlarını anlattıklarını belirterek “Yatırımcılarla görüşmelerimiz hafta başı Körfez ülkeleri ziyaretlerimizle devam edecek. Ziyaretlerimizin amacı, ülkemizin yeni programını anlatmak, istihdam ve yüksek katma değer sağlayacak kalıcı yatırım çekmektir” dedi.

Öte yandan uluslararası finans kuruluşlarından Türkiye’ye kaynak transferi devam ediyor. Bakan Şimşek “Asya Altyapı Yatırım Bankası, orta vadede Türkiye’ye sağladığı 3,3 milyar euro krediye 150 milyon euro ilave etti.
Dünya Bankası ise yeşil ve sürdürülebilir kalkınma kapsamında önceki gün 77,8 milyon euro ve 4,95 milyon dolar ek finansman kaynağı sağladı. Uluslararası finans kuruluşlarının Türkiye’deki projelere kaynak sağlaması, bu kuruluşların Türkiye ekonomisi ve Orta Vadeli Program hedeflerine duyduğu güveni gösteriyor” açıklamasını yaptı.

ERKAN’DAN 200 ŞİRKETE SUNUM

TCMB Başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan da Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK Türkiye) ve Almanya Büyükelçiliği iş birliğiyle düzenlenen ‘Türk-Alman Ekonomik İlişkilerine Finansal Perspektif’ başlıklı toplantıya katıldı. Erkan’ın enflasyon görünümü ve dezenflasyona geçiş sürecine dair sunum yaptığı toplantıya, AHK Türkiye’nin 200’ü aşkın üye şirketinin temsilcisi katıldı.

patronalrdunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x